Dalarna University’s videochat is Your entrance to live lectures given on campus. You can watch broadcasts from lecture halls in Falun and Borlänge.
You are also able to address the lecturer directly with questions You might have!

Upcoming broadcasts

Tomorrow
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Movement and Music in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Solveig Ahlin
Room:
310 Bild
Time:
8:30 AM - 10:00 AM
Course:
Anatomy and Physiology II
Teacher:
David Wallefelt
Room:
FÖ6
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ1
Time:
9:00 AM - 1:00 PM
Course:
Swedish 2a for Primary School Teachers F-3: Writing, Writing Instruction and Developing Writing Skills
Swedish 2a for Primary School Teachers 4-6: Writing, Writing Instruction and Writing Development
Teacher:
Carina Bååth
Room:
V312
Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Course:
Leadership and Teamwork
Room:
FÖ2
Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Teacher:
Maria Moberg
Room:
033
Time:
10:00 AM - 11:30 AM
Course:
Play and Communication II
Teacher:
Marianne Pettersson
Room:
310 Bild
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
2:45 PM - 4:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ1
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
Social Science for Primary School, Years 4-6
Teacher:
Jan Morawski
Room:
V312
Time:
4:00 PM - 5:00 PM
Course:
Philosophy: Philosophy I
Philosophy: The History of Philosophy
Teacher:
Roger Melin
Room:
310 Bild
Time:
4:00 PM - 5:30 PM
Course:
Assessment, Grading and Special Education for Teachers in Secondary School
Teacher:
Gunn Nyberg
Room:
FÖ1
Time:
4:00 PM - 6:00 PM
Course:
Movement and Music in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Solveig Ahlin
Room:
FÖ2
Tuesday, August 30, 2016
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Physics 1b1 (Preparatory Year for Technical Education)
Teacher:
Markku Jääskeläinen
Room:
322
Time:
8:00 AM - 10:30 AM
Course:
Swedish 2a for Primary School Teachers F-3: Writing, Writing Instruction and Developing Writing Skills
Swedish 2a for Primary School Teachers 4-6: Writing, Writing Instruction and Writing Development
Teacher:
Carina Bååth
Room:
V312
Time:
8:00 AM - 12:00 PM
Teacher:
Desirée Von Ahlefeld Nisser
Room:
FÖ3
Time:
8:30 AM - 10:15 AM
Teacher:
Kristofer Sidenvall
Room:
FÖ6
Time:
8:30 AM - 11:00 AM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ2
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Supervison in Health Care
Teacher:
Maria Moberg
Room:
033
Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ1
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
10:30 AM - 12:00 PM
Course:
Social Science for Primary School, Years 4-6
Teacher:
Lars Linder
Room:
V312
Time:
11:00 AM - 1:00 PM
Course:
Mathematics for Primary School Teachers Years 4-6
Mathematics for Early Primary School Teachers
Teacher:
Andreas Hårrskog
Room:
FÖ2
Time:
1:00 PM - 2:30 PM
Course:
Thematic Course within Social Science, Science and Technology for Teachers in Pre-school Class and Primary School
Science and Technology for Teachers in Primary School, Years 4-6
Teacher:
Stefan Larsson
Room:
033
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
Samtalsrum 01
Samtalsrum 02
Samtalsrum 03
Samtalsrum 04
Luossa
FÖ5
V224
V226
V320
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Supervison in Health Care
Teacher:
Maria Moberg
Room:
FÖ2
Time:
1:15 PM - 2:30 PM
Teacher:
Kristofer Sidenvall
Room:
FÖ6
Time:
2:30 PM - 5:30 PM
Course:
Anatomy and Physiology II
Teacher:
David Wallefelt
Room:
FÖ6
Time:
2:45 PM - 4:45 PM
Course:
Thematic Course within Social Science, Science and Technology for Teachers in Pre-school Class and Primary School
Teacher:
Terje Hedström
Room:
033
Time:
4:00 PM - 5:00 PM
Course:
International Relations: an Introduction
Teacher:
Anna Parkhouse
Room:
310 Bild
Time:
4:00 PM - 6:00 PM
Course:
Evaluation and Development Work in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Katharina Davidsson
Room:
FÖ1
Wednesday, August 31, 2016
Time:
9:00 AM - 10:00 AM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ6
Time:
9:30 AM - 12:00 PM
Teacher:
Desirée Von Ahlefeld Nisser
Room:
FÖ3
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Financial Accounting A
Teacher:
Louise Enström
Room:
Samtalsrum 36
322
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Evaluation and Development Work in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Katharina Davidsson
Room:
V312
Time:
10:00 AM - 1:00 PM
Course:
Anatomy and Physiology II
Teacher:
Mathias Andersson
Room:
033
Time:
10:30 AM - 12:00 PM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ6
Time:
1:00 PM - 2:00 PM
Course:
Elementary Science and Technology for Teachers in Primary School, Years 1-3
Teacher:
Terje Hedström
Room:
FÖ1
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Thesis in Nursing Science
Teacher:
Doris Hägglund
Room:
033
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
The History and Civic Mission of the School System - Secondary and Upper Secondary School
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school Class and Primary School Years 1-6
Teacher:
Gull Törnegren
Room:
FÖ3
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ6
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Teacher:
Andreev Konstantin
Room:
FÖ3
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
Movement and Music in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Elisabeth Karlströms-Rosell
Room:
033
Time:
4:00 PM - 6:00 PM
Course:
International Relations: an Introduction
Teacher:
Anna Parkhouse
Room:
FÖ2
Thursday, September 1, 2016
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
Désirée Kroner
Room:
322
Time:
8:30 AM - 10:00 AM
Course:
English Language Structure
Teacher:
Andreev Konstantin
Room:
FÖ6
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ola Nääs
Room:
FÖ1
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Public Health and Public Health Care
Teacher:
Gunilla Oscarsdotter
Room:
FÖ3
Time:
9:30 AM - 3:00 PM
Course:
Epistemology and Educational Research for Teachers in Vocational School
Teacher:
Mats Lundgren
Room:
FÖ2
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
10:30 AM - 12:00 PM
Course:
English: Written proficiency
Teacher:
Julie Skogs
Andreev Konstantin
Room:
FÖ6
Time:
12:00 PM - 12:45 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
1:00 PM - 2:30 PM
Course:
Introduction to English Linguistics
Teacher:
Andreev Konstantin
Room:
FÖ3
Time:
1:00 PM - 2:30 PM
Course:
Social Science for Primary School, Years 4-6
Teacher:
Lars Linder
Room:
V312
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Physics 1b1 (Preparatory Year for Technical Education)
Teacher:
Markku Jääskeläinen
Room:
322
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Teacher:
Andreev Konstantin
Room:
FÖ3
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
Thematic Course within Social Science, Science and Technology for Teachers in Pre-school Class and Primary School
Science and Technology for Teachers in Primary School, Years 4-6
Teacher:
Lena Skoglund
Room:
033
Friday, September 2, 2016
Time:
9:00 AM - 10:00 AM
Course:
Pain and Sensory Therapies
Teacher:
Anton Grenholm
Room:
V312
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ola Nääs
Room:
FÖ1
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Movement and Music in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Solveig Ahlin
Room:
033
Time:
10:30 AM - 12:00 PM
Course:
Mathematics for Primary School Teachers Years 4-6
Mathematics for Early Primary School Teachers
Teacher:
Johan Åkerstedt
Room:
310 Bild
Time:
10:30 AM - 2:30 PM
Course:
Pain and Sensory Therapies
Teacher:
Anton Grenholm
Room:
V312
Time:
12:00 PM - 1:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ1
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Thematic Course within Social Science, Science and Technology for Teachers in Pre-school Class and Primary School
Teacher:
Susanne Antell
Room:
033
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Nutrition and assessment of nutritional status
Teacher:
Michail Tonkonogi
Room:
FÖ6
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Monday, September 5, 2016
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Physics 1b1 (Preparatory Year for Technical Education)
Teacher:
Markku Jääskeläinen
Room:
322
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Science and Technology for Teachers in Primary School, Years 4-6
Teacher:
Johanne Maad
Room:
033
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ1
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ6
Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:30 AM - 12:00 PM
Teacher:
Desirée Von Ahlefeld Nisser
Room:
FÖ3
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
10:30 AM - 12:00 PM
Course:
Social Science for Primary School, Years 4-6
Teacher:
Mikael Berglund
Room:
V312
Time:
1:00 PM - 2:30 PM
Course:
Mathematics for Primary School Teachers Years 4-6
Mathematics for Early Primary School Teachers
Teacher:
Helena Grundén
Room:
FÖ3
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Assessment, Grading and Special Education for Teachers in Secondary School
Teacher:
Anna Teledahl
Room:
FÖ1
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
International Relations: an Introduction
Teacher:
Anna Parkhouse
Room:
033
Tuesday, September 6, 2016
Time:
9:00 AM - 4:00 PM
Course:
Methods and Theories regarding signs and symptoms of health/ill health I
Teacher:
Elisabet Nerpin
Room:
FÖ5
Time:
9:30 AM - 12:00 PM
Teacher:
Desirée Von Ahlefeld Nisser
Room:
FÖ3
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school and Pre-school Class
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school Class and Primary School Years 1-6
Teacher:
Maria Olson
Room:
FÖ6
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Play and Communication II
Teacher:
Hans Söderström
Room:
FÖ1
Time:
12:30 PM - 2:45 PM
Teacher:
Kristofer Sidenvall
Room:
FÖ3
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ6
Time:
3:00 PM - 4:30 PM
Course:
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school and Pre-school Class
Teacher:
Margareta Litsmark Forsgren
Room:
FÖ3
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
Désirée Kroner
Room:
322
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
International Relations: an Introduction
Teacher:
Anna Parkhouse
Room:
033
Wednesday, September 7, 2016
Time:
8:00 AM - 10:00 AM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
9:00 AM - 11:00 AM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ1
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Financial Accounting A
Teacher:
Louise Enström
Room:
Samtalsrum 37
322
Time:
11:15 AM - 12:00 PM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ1
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Solar Radiation and Solar Geometry
Teacher:
Mats Rönnelid
Room:
322
Time:
1:00 PM - 4:00 PM
Course:
Methods for evidence-based nursing II
Teacher:
Ingrid From
Room:
FÖ3
Time:
3:00 PM - 5:00 PM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
Désirée Kroner
Room:
322
Thursday, September 8, 2016
Time:
8:30 AM - 10:30 AM
Course:
Thematic Course within Social Science, Science and Technology for Teachers in Pre-school Class and Primary School
Teacher:
Terje Hedström
Room:
033
Time:
9:00 AM - 12:00 PM
Course:
Evaluation and Development Work in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Katharina Davidsson
Room:
310 Bild
Time:
9:00 AM - 3:00 PM
Course:
Caring Science Theory and Method
Teacher:
Anna Cristina Åberg
Room:
FÖ3
Time:
10:00 AM - 11:30 AM
Course:
Development and Learning in Preschool Class and Primary School Years 1-3 (including 7,5 credits school-based education)
Development and Learning in Primary School Years 4-6 (including 7,5 credits school-based education)
Teacher:
Susanne Rosén
Room:
FÖ6
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
Annette Henning
Room:
322
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Assessment, Grading and Special Education for Teachers in Secondary School
Teacher:
Anna Teledahl
Room:
V312
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
Désirée Kroner
Room:
322
Friday, September 9, 2016
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Evaluation and Development Work in Preschool and Preschool Class
Teacher:
Katharina Davidsson
Room:
033
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
Development and Learning in Preschool Class and Primary School Years 1-3 (including 7,5 credits school-based education)
Development and Learning in Primary School Years 4-6 (including 7,5 credits school-based education)
Teacher:
Katarina Sundström Rask
Room:
310 Bild
Time:
10:00 AM - 12:00 PM
Course:
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school and Pre-school Class
The History and Civic Mission of the School System - Pre-school Class and Primary School Years 1-6
Teacher:
Tarja Alatalo
Room:
FÖ6
Time:
1:00 PM - 2:30 PM
Course:
Applied Solar Energy Engineering
Teacher:
John Niendorf
Room:
322
Time:
1:00 PM - 3:00 PM
Course:
Introduction to nursing science and ethics
Teacher:
Sefija Melkic Larsson
Room:
FÖ5